Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Agresivita psů aneb Když člověku chybí zodpovědnost

28. 11. 2013 13:30:00
Celkem často se objevují případy napadení člověka psem. A i díky některým médiích, jenž se snaží upoutat veřejnost lákavými titulky o psích zabijácích a nebezpečných plemenech, je již v lidech zakořeněn názor, že na vině je vždy pes. Řešení, jak zabránit těmto útokům, vidí mnoho z lidí v utracení agresivního psa, který člověka napadá - pokaždé jde o jedince z plemene tzv. "bojových" psů. Ale kdo je vlastně na vině? Je agrese u psů opravdu pouze u těch, které popisují média? A kdo rozhoduje o tom, které plemeno je více či méně nebezpečné člověku? Opravdu se nelze vyhnout střetu s agresivním psem, ani mu předejít?

Například v roce 2010 bylo v České republice ohlášeno 1358 případů napadení člověka zvířetem, 1100 z toho byly případy, kdy člověka napadl a zranil pes. V nemocnici skončila čtvrtina pacientů, z nich každá čtvrtá oběť bylo dítě. Od roku 2000 do roku 2011 na následky napadení psem zemřelo 11 lidí. Ve zprávě o infekcích to uvádějí statistici na svém webu Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, neboť pokousání zvířetem může souviset právě s přenosem infekcí. Případů napadení člověka psem není tedy zrovna málo.

Cituji z návrhu novely zákona o chovu psů z roku 2001: "Za nebezpečného psa se považuje jedinec, který je křížený nebo čistokrevný příslušník plemene: Americký stafordšírský teriér, stafordšírský bulteriér, bulteriér, argentínská doga, brazilská fila, dobrman, rhodéský ridgeback, rotvajler. Za nebezpečného psa se považuje i jedinec, který je křížený nebo čistokrevný příslušník skupiny psů, která je obecně známá jako pittbulteriér." Nic neříkající definice, kterou lze chápat a vysvětlovat různě. Pokud tedy budeme brát uvedená plemena dle této definice za nebezpečná - jak budeme brát povahové rysy a charakter chování třeba v případě čistých příslušníků plemene známého jako kavkazský ovčák, německý ovčák, toša inu, nebo akita inu? Od roku 1998 do roku 2004 zahynulo například dle údajů ze statistik 7 lidí na následky zranění způsobeném útočícím psem. Ale paradoxně většina byla obětí z celkového počtu právě po útoku tzv. „nebojovým" psem. Například německý ovčák - populární pes tehdejší ČSSR, který spolu s českým pohraničním "páníčkem" střežili náš mír. Pronásledovatelé a odpůrci psů z plemen "bojových" nějak přehlíží fakta, že právě německý ovčák útočí a zabíjí častěji.

Lidé vyšlechtili mnoho psích plemen. Dělí se do skupin podle velikosti (malá, střední a velká plemena), podle využití (lovecká, pastýřská, dekorativní, služební, severská a tzv. bojová plemena). Jednotlivá plemena mohou patřit i do více skupin. Informace, které se dají vyhledat na internetu, v knihách o chovu a výcviku všech známých plemen, jsou zcela veřejně přístupné. Přesto zřejmě některým negativistům stačí pouze článek, kde pes "zabiják"s popsanými povahovými rysy založenými převážně na spekulacích a domněnkách některých "odborníky" z řad autorů, ať novinářů nebo laiků, právě zaútočil. Okamžitě je učiněn závěr - je to prostě nebezpečné plemeno, jeho chov je třeba zakázat, zbylé jedince z těchto plemen by se mělo nejlépe utratit. Jediný důvod, který tito odpůrci považují za signál k útoku na člověka, je tedy ten, že patří k jedincům z "bojovým" plemen.

Cituji stanovisko kynologických odborníků ze serveru pejskar.cz: "Bojová plemena psů v současné době podle právního řádu ani podle kynologických standardů fakticky neexistují. Označení "bojová plemena" podle Českomoravské kynologické unie není správné a je zavádějící. Historicky sice existovala a existují plemena, která dříve k boji byla využívána, ale s vývojem společnosti i chovu psů již toto označení nepřichází v úvahu." - konec citace. V současnosti jsou laickou veřejností za bojová plemena psů označována plemena psů agresivních, napadajících svévolně své okolí. V médiích bývají takto prezentování především pitbulové, dobrmani či rotvajleři. Termín bojová plemena považuji za mýtus některých novinářů. Jenže kolik z nás si už konečně připustí to, že chyba není na straně psů, ale že příčinou problémů je člověk? Ten by také měl nést právní zodpovědnost se všemi důsledky. Zatřídění psů do této kategorie je značně subjektivní a je nutné jej (mimo jiné i k výše uvedeným skutečnostem) tak i vnímat. Fakt, že je do kategorie bojových psů nějaké plemeno zařazeno, nemusí znamenat skutečnost, že psi dané rasy jsou agresivní, zlí a nebezpeční. Přesto s tímto stanoviskem odmítá souhlasit mnoho lidí - z důvodů samotných útoků, někdy je důvodem i fakt, že prostě nemají rádi velké psy. Neexistují bojová plemena, ovšem skoro v každém ze známých plemen se může objevit agresivní jedinec. A to i u těch nejmenších plemen.Agresivních minipsů jsme jistě každý potkali dost.

Proč pes napadne člověka

Lidem už je jaksi cizí něco takového jako respekt, přirozený strach a pud sebezáchovy před něčím silnějším. V podstatě neexistují už přirození nepřátele člověka - krom zase jen dalšího člověka. V podstatě každý predátor jiného živočišného druhu na planetě, byl pokořen člověkem - nejnebezpečnějším predátorem planety. Nicméně neměli bychom zapomínat na to, že i navzdory tomu je pravděpodobnost ohrožení člověka útokem agresivním zvířetem vysoká. V případě napadením psem je odpovědnost vždy na straně člověka. Když pes napadne člověka, je na vině jeho špatná výchova. Právě nejvíce jsou to majitelé, kteří jsou napadeni psem vlastním. Další situace, které předchází útokům na člověka, by neměli také překvapovat. Za velmi nerozumné považuji chování rodiče, který dovolí svému dítěti sahat na cizího psa, třebaže zajištěného vodítkem a s náhubkem. To přece nevylučuje možnost poranění. Nechat malé dítě bez dozoru rodičů, ale to nejen s cizím, ale i vlastním velkým psem je největším pochybením člověka. Co dokáže takové malé dítě, aniž by to chápalo jako úmysl psovi ublížit, víme také - dítě zničehonic popadne kámen, tyč nebo jiný předmět a přetáhne po hlavě klidně ležícího psa. Ani reakci psa, který je celý život hodný, klidný a má rád lidskou společnost nepodceňuji - stejně jako lidé občas nemají svůj den, bolí je něco, nebo jsou už staří - tak se cítí i psi. Narozdíl od lidí to nedokážou ovšem říct. A jen zkušený chovatel pozná, když není pes ve své kůži. Za stejné pochybení na straně člověka považuji i případ, kdy jeden zodpovědný majitel chodí se svým psem vždy na vodítku, zatímco druhý je nezodpovědný, neboť svého psa, o jehož agresi ví, klidně nechává volně pobíhatt. A tím pak způsobí, že dojde k napadení nejen zodpovědného majitele, ale i jeho psa.

Psi jsou sice inteligentní, ovšem jejich mozek nedokáže hodnotit stresové situace stejně jako mozek lidský. Bránit se - to je přirozené u všech živočichů. Na vině většiny konfliktů mezi psem a člověkem je tedy člověk - ten, který psa mohl vycvičit úmyslně, aby útočil na jiného živého tvora, i ten, který ho vydráždil svým vědomým týráním, nebo jen neznalostí, či neúmyslně - jen člověk musí přijmout zodpovědnost za to, že sám sebe a své okolí tak vystavil nebezpečí. Zatímco pes se vystavil zase tomu, že bude trpět, protože se nechal ochočit. Vím, že je valná většina těch majitelů, pro které je pes součástí jejich života, stejně jako kdokoliv z jeho rodiny. Jejich láskyplná péče a výcvik by měly stačit k tomu, že se pes nestane nebezpečnou zbraní, ani pro ně, ani pro jejich okolí. Pokud si pořídíme psa, popřemýšlejme, jaké plemeno zvládneme, jaké pohlaví, velikost psa, pro jaký účel - mazlíčka nebo hlídače a ochránce? A co naše děti, mají vhodný věk na to, aby chápaly, jak se k psovi správně chovat (pes není plyšová hračka, nenechá si všechno líbit, je živý, cítí bolest), i v případě cizích psů? Musí vědět, že na cizího psa se nesahá, nehází se po něm kameny, nekope se do nich. Do prostoru, kde je hlídací pes se neleze, nestrká se ruka do misky, ze které sousedův pes žere, nebere se mu nic z tlamy apod. Pes je nejlepší přítel člověka - a člověk je nejhorším údělem psa, neboť mu odpírá svobodu. Neumí totiž ublížit z vlastní vůle - to jen člověk chce, aby mu bylo ublíženo. Občas se přistihuji při tom, že opravdu čím více poznávám lidi, tím více miluji psy.

Autor: Hana Zýková | čtvrtek 28.11.2013 13:30 | karma článku: 13.53 | přečteno: 1336x

Další články blogera

Hana Zýková

Když se čas naplnil...??!!

Titulek katastrofického filmu, který mnoho z nás třeba zná. V této chvíli jsem si na tento název filmu vzpomněla v souvislosti s událostmi posledních dnů, týdnů, měsíců a už bohužel i let. Škoda jen, že nám to dochází pozdě.

21.6.2015 v 12:51 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 581 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ryšán

Jak prožít hodnotný život?

Naivní mládeži občas radím, aby přepočítala dny průměrného života na koruny. Trapná částka. Proto jsem se poučil u ekonomů jak investovat. V tomto případě čas. Možností jak se necítit na hranici chudoby, je správně investovat čas.

18.11.2017 v 8:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Pavel Chalupský

I když nejsem pravověrný tremp...

...byl jsem jen v dětství odkojeným členem školního turistického oddílu, který pod hlavičkou Pionýru, brázdil šumavské kopce, prvně spal pod širákem, dělil se s kamarády o konzervy a zbytky tvrdého chleba, tak přesto...

18.11.2017 v 8:13 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 122 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kuvajtská stupidita. S požehnáním německé justice

Adar S. chtěl loni v srpnu letět se společností Kuwait Airlines z Frankfurtu n. M. do Bangkoku. S mezipřistáním v Kuwait City. Ačkoli měl zakoupenou letenku, vstup na palubu mu byl odepřen. Proč?

18.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 18.01 | Přečteno: 425 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Krásní lidé

Dne 17.11.2017 uvedla Česká televize v přímém přenosu předávání cen Paměti národa. Kdo se díval, spatřil skutečnou elitu národa.

18.11.2017 v 7:03 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 423 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 865

"Jistota, že jsme inteligentnější než ostatní, je opovážlivá už proto, že ji s námi sdílí tolik pitomců." A. Camus

Náboženské vyznání - křesťanské CČSH. A stále věřím v lidi, i přes veškeré jejich slabosti a zlosti, závislosti a nevědomosti..:-)Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.