Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S poctivostí nejdál dojdeš

14. 10. 2013 12:30:00
Poctivost je lidská vlastnost, o které se už celkem dlouho tvrdí, že na ní my lidé nějak zapomínáme. V poslední době je na poctivost poukazováno v souvislosti s našimi vládními činiteli, ministry, ale také s dalšími "vlivnými." Poctivost je vlastnost, která je nám vštěpována všem od útlého věku nejen rodiči. Tedy - měla by být. Poctivost si také může vysvětlovat každý po svém. Jenže někdy si říkám, co my lidé vlasně chceme - dokážeme vůbec ocenit poctivost jiných?

Když občas pročítám diskuze na některých internetových forech, kde lidé diskutují a vyjadřují své názory na určité informace z našich médií, tak o tom opravdu pochybuji. Říkám si, že by se musel člověk snad rozkrájet, aby někdo ocenil jeho poctivost. Nevím už přesně, jak je to dlouho, co jsem narazila na zprávu, že dva mladíci našli ve vlaku větší obnos peněz, který si nenechali, ale odevzdali ho na příslušných místech. Ŕíkala jsem si, že je to pozitivní zpráva, že ještě pořád existují lidé, kteří se rozhodnout tak, jak jim přikazuje jejich svědomí - a myslím si, že udělali velmi dobře. Nicméně názory diskutujících pod článkem mne utrdily spíše v opaku. Źe myslet znamená "píp" vědět. Neboť valná většina těchto mých spoluobčanů jejich skutek nejenomže neocenila, ale jejich jednání považovala za něco nemorálního - a zcela veřejně přiznala, že oni by v žádném případě nic takového neudělali. Z jakého důvodu by tedy většina lidí cizí peníze nevrátila, není vůbec podstatné, protože neexistuje vůbec žádný důvod k tomu, nechat si cokoliv, co patří někomu jinému. O tom myslím není třeba diskutovat.

Přesně ten samý den ta samá média zveřejnila další zprávu dne - a to o tom, že neznámí pobertové, kdesi vykopali a odcizili určité množství kabelů, čímž jakési firmě způsobili škodu v hodnotě cca 120 000 korun českých (nález ve vlaku se pohyboval na mnohem vyšší částce). A názory diskutujících na tuto zprávu? Kupodivu reagovali tak, jak by reagovala většina lidí - pachatelé byli dle jejich názoru samozřejmě určitě z řad menšin (přestože o tom v článku nepadlo ani slovo, navíc byli stále neznámí), zasluhovali by doživotí, sekání rukou a mnoho dalších (převážně fyzických) trestů. Hlas silně rozhořčené veřejnosti tedy tyto tyto jedince odsoudil, neboť kradli, byli nepoctiví, patřili do společenské vrstvy nejnižších, nevzdělaní a nemakačenka odjakživa a dopustili se trestného činu. Stručně řečeno - přivlastnili si něco, co nebylo jejich.

O to větší překvapení pro mne bylo, že tito diskutující byli v mnoha případech i ti, kteří chvíli před tím zveřejňovali své názory ohledně dvou poctivých mladíků - dle jejich názoru hlupáků, co asi nebyli úplně mentálně zdraví, když si nenechali takovu haldu prachů, což oni - diskutující, na úrovni a pracující, někteří dokonce i s titulem, uvedeným u svého jména registrovaného diskutujícícho - by udělali klidně a vůbec by jim to nepřipadalo nepoctivé. Stejně tak jak zloději kabelů, tak i poctiví nálezci sklidili nesouhlas se svým jednáním. Nebylo mi z toho zrovna moc dobře v oblasti srdeční i v oblasti žaludku, protože si stále říkám, že těch poctivých lidí je stále víc a nelze to hodnotit pouze ze dvou diskuzí.

Ale i tak si říkám, jak to vlastně má být správně? Je nebo není poctivost vlastnost, která je považována za ctnost lidskou - nebo snad patří mezi ctnosti, které by měli mít jen určití jedinci, určitých společenských skupin a na určitých postech? Nebo snad by neměla být ctností nás všech? Anebo je poctivost už další z pojmů, který už dávno ztratil správný význam, zdegradoval na něco, co už není ničím, jen zastaralým výrazem označujícícím něco, co už si nepamatujeme? Možná je poctivost a poctivost - rozdělena dle momentální situace, času, věku a barvy pleti poctivce, společenské vrstvy, ze které je a jeho IQ či druhu profese, kde poctivě působí? Možná to mohu i brát tak, že krást se sice nemá, ale vracet cennosti, které najdu to se také nemá, to už není nepoctivé. Nebo je to nepoctivé jen tehdy, když mne u toho někdo uvidí?

Někomu je to možná šumák, zamýšlet se nad těmito běžnými věcmi - máme na starost mnohem důležitější věci a všichni máme starosti jiné - řešíme naší existenci v tomto státě, kde se celkem daří zlodějům, nepoctivcům a tunelářům, kteří si s poctivostí nedělají také tak těžkou hlavu - jen to nejsou ve valné většině vůbec ti, co kradou na přilepšenou, z hladu nebo ze zoufalství - ani recidivisti a jedinci s poruchami chování - právě naopak.

Tak já opravdu nevím, je poctivost lidskou ctností? A jak tedy máme jednat, abychom byli v očích druhých ale i v našich, opravdu ti poctiví?

Autor: Hana Zýková | pondělí 14.10.2013 12:30 | karma článku: 10.81 | přečteno: 733x

Další články blogera

Hana Zýková

Když se čas naplnil...??!!

Titulek katastrofického filmu, který mnoho z nás třeba zná. V této chvíli jsem si na tento název filmu vzpomněla v souvislosti s událostmi posledních dnů, týdnů, měsíců a už bohužel i let. Škoda jen, že nám to dochází pozdě.

21.6.2015 v 12:51 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 581 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ryšán

Jak prožít hodnotný život?

Naivní mládeži občas radím, aby přepočítala dny průměrného života na koruny. Trapná částka. Proto jsem se poučil u ekonomů jak investovat. V tomto případě čas. Možností jak se necítit na hranici chudoby, je správně investovat čas.

18.11.2017 v 8:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Pavel Chalupský

I když nejsem pravověrný tremp...

...byl jsem jen v dětství odkojeným členem školního turistického oddílu, který pod hlavičkou Pionýru, brázdil šumavské kopce, prvně spal pod širákem, dělil se s kamarády o konzervy a zbytky tvrdého chleba, tak přesto...

18.11.2017 v 8:13 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 122 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kuvajtská stupidita. S požehnáním německé justice

Adar S. chtěl loni v srpnu letět se společností Kuwait Airlines z Frankfurtu n. M. do Bangkoku. S mezipřistáním v Kuwait City. Ačkoli měl zakoupenou letenku, vstup na palubu mu byl odepřen. Proč?

18.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 18.01 | Přečteno: 425 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Krásní lidé

Dne 17.11.2017 uvedla Česká televize v přímém přenosu předávání cen Paměti národa. Kdo se díval, spatřil skutečnou elitu národa.

18.11.2017 v 7:03 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 423 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 865

"Jistota, že jsme inteligentnější než ostatní, je opovážlivá už proto, že ji s námi sdílí tolik pitomců." A. Camus

Náboženské vyznání - křesťanské CČSH. A stále věřím v lidi, i přes veškeré jejich slabosti a zlosti, závislosti a nevědomosti..:-)Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.